
W kilku punktach
Korzyści jakie płyną z zastosowania technologii LED w przemyśle.
- Szybki zwrot z inwestycji w aplikacjach przemysłowych.
- Oświetlenie LED nie wymaga serwisu i konserwacji.
- Dobrze zaprojektowane sterowniki oświetlenia LED gwarantują niezawodne działanie.
- Oświetlenie LED nie zawiera rtęci.
- Oświetlenie LED umożliwia kontrolę olśnienia.
- Zwiększone bezpieczeństwo i higiena pracy.
- Zwiększenie wydajności pracy
Ze względu na unikalne właściwości lamp LED, stają się one popularne w zastosowaniach komercyjnych i przemysłowych. Pomimo wyższych kosztów w porównaniu z konwencjonalnymi źródłami światła, diody LED są trwalsze, bardziej niezawodne i nie wymagają konserwacji. Najkorzystniejszym czynnikiem jest ich długa żywotność, która może osiągać nawet 50 000-100 000 godzin. Dzięki odpowiednio zaprojektowanym oprawom, diody LED mogą dobrze działać we wszystkich warunkach temperaturowych i są znacznie bardziej energooszczędne niż konwencjonalne źródła światła.
Czytaj dalej, aby uzyskać więcej informacji na temat kluczowych zalet oświetlenia LED w zastosowaniach przemysłowych.
1. Szybki zwrot z inwestycji w aplikacjach przemysłowych.
Istnieją pewne błędne przekonania dotyczące wykorzystania oświetlenia LED w zastosowaniach przemysłowych. Branża przemysłowa powinna mieć świadomość, że

TL60 – liniowa oprawa LED. Ta energooszczędna oprawa oferuje ekstremalnie długą żywotność – 100 000h. Producent: GLAMOX
oświetlenie LED jest opłacalnym zamiennikiem świetlówek, HID-ów i innych rodzajów źródeł wyładowczych. Początkowe koszty zakupu oświetlenia LED są nieco wyższe niż świetlówek ale różnica w cenie jest tylko jednorazowym problemem. Należy pamiętać, że konwencjonalne oświetlenie obciążone jest wyższymi kosztami eksploatacji na które składa się m.in. koszt wymiany szybko zużywających się źródeł światła, koszty serwisowania i konserwacji oraz wyższe koszty zużycia energii elektrycznej w stosunku do oświetlenia LED. LED są bardzo energooszczędne, co oznacza, że przemysł wykorzystujący oświetlenie LED będzie ponosił niższe rachunki za energię elektryczną.
W przeciwieństwie do ostatnich dziesięcioleci, kiedy koszty energii elektrycznej związane z oświetleniem odgrywały stosunkowo niewielką rolę przy podejmowaniu decyzji o zakupie, ostatnia dekada gwałtownie rosnących cen energii przekształciła zużycie energii w główny czynnik kosztotwórczy w przemysłowych zastosowaniach oświetleniowych.
Przedsiębiorstwa komercyjne i przemysłowe nie powinny podejmować kompromisowych rozwiązań i wybierać łatwych oszczędności na etapie zakupu – zazwyczaj mierzonych w miesiącach, powinny natomiast szukać długoterminowych korzyści, liczonych w latach. Z czysto finansowego punktu widzenia, ze względu na długą żywotność i oszczędności związane z konserwacją, rozsądnym rozwiązaniem jest zastosowanie oświetlenia LED.
2. Oświetlenie LED nie wymaga serwisu i konserwacji.

Porównanie całkowitych kosztów eksploatacji instalacji oświetleniowych w technologii LED i konwencjonalnej.
Mitem jest, że oświetlenie LED wymaga konserwacji. Ludzie myślą, że zasilacze w LEDach wymagają od czasu do czasu serwisowania i wymiany, ale LEDy posiadają elektroniczne sterowniki, które nie wymagają wymiany. Współczesne zasilacze są projektowane z myślą o pracy w trudnych warunkach środowiskowych. Statecznik magnetyczny stosowany w tradycyjnym oświetleniu przemysłowym, takim jak HID, HIF, HPS i oprawach metalohalogenkowych, zużywa się szybko, wymagając serwisowania lub wymiany.
W dużych obiektach komercyjnych i przemysłowych z setkami lamp fluorescencyjnych lub HID, serwisowanie stateczników magnetycznych jest dość drogie. Natomiast oświetlenie LED to półprzewodniki ze sterownikami elektronicznymi, które odgrywają ważną rolę w zarządzaniu energią i sprawiają, że światło jest energooszczędne. Ponieważ LED wykorzystują sterowniki elektroniczne, dają one producentom możliwość zintegrowania z oprawami oświetleniowymi funkcji sterowania, takich jak detekcja ruchu, ściemnianie i natychmiastowe włączanie/wyłączanie, w celu zapewnienia maksymalnej funkcjonalności i wydajności.
3. Dobrze zaprojektowane sterowniki oświetlenia LED gwarantują niezawodne działanie.
Kolejną kluczową zaletą oświetlenia LED dla zastosowań przemysłowych jest to, że dobrze zaprojektowane sterowniki LED nie zawodzą podczas okresu użytkowania oprawy. Jest mało prawdopodobne, aby konieczna była wymiana jakiegokolwiek podzespołu. Ponadto, w dobrze zaprojektowanej oprawie LED częste włączanie i wyłączanie nie skraca jej okresu użytkowania, inaczej niż w przypadku tradycyjnych opraw fluorescencyjnych lub HID, których okres użytkowania jest znacznie skrócony w wyniku takich operacji. W rzeczywistości częste przełączanie wydłuża żywotność diody LED, ponieważ wyłączanie oprawy LED skraca łączny czas pracy(świecenia) oprawy.
4. Oświetlenie LED nie zawiera rtęci.
Ludzie zwykle myślą, że lampy LED zawierają rtęć, jak oświetlenie fluorescencyjne, ale lampy LED są bezrtęciowe i nie są szkodliwe. Doskonale sprawdzają się w środowiskach o wysokich temperaturach. Dobrze zaprojektowane diody LED sprawdzają się w każdym środowisku. Dobrze zaprojektowany system oświetleniowy, który dobrze zarządza odprowadzaniem ciepła, jest warunkiem wstępnym funkcjonowania oświetlenia w każdej temperaturze. Oświetlenie LED sprawdza się wyjątkowo dobrze w niskich temperaturach.
5. Oświetlenie LED umożliwia kontrolę olśnienia.
Następną zaletą lamp LED do zastosowań przemysłowych jest ich zdolność do ograniczania olśnienia. Jaskrawe oświetlenie nie nadaje się do wielu obiektów przemysłowych. Obecnie, oświetlenie LED jest dobrze zaprojektowane do kontroli efektu olśnienia. Wszystkie lampy o silnym strumieniu świetlnym są jasne. Gdy nowość zetrze się, blask szybko mija. Ponadto dobrze zaprojektowana optyka opraw LED minimalizuje bezpośrednie olśnienie i odblaski. Co więcej oświetlenie LED ma teraz doskonałą temperaturę barwową dla środowisk przemysłowych.
6. Zwiększone bezpieczeństwo i higiena pracy.
W przemyśle wytwórczym istnieje wiele dolegliwości fizycznych przypisywanych słabemu oświetleniu w miejscu pracy, od migreny po zmęczenie oczu. Ze względu na swoje położenie na skali temperatury barwowej i doskonałemu współczynnikowi oddawania barw (CRI), oświetlenie LED sprzyja pozytywnemu nastrojowi, zwiększonej czujność i szybszemu działaniu. Ponadto, wysoka jakość oświetlenia LED pozwala naszemu zespołowi produkcyjnemu być w pełni świadomym swojego otoczenia zwiększając własne bezpieczeństwo.
7. Zwiększenie wydajności.
Odpowiednie oświetlenie miejsca pracy nie jest jedynie tłem dla wydajności pracy, lecz jej podstawowym składnikiem. Oświetlenie LED daje producentom niebywałą kontrolę nad temperaturą barwową, a badania wykazały, że nie wszystkie źródła światła są w stanie osiągnąć ten sam efekt. Na przykład, długość fali dla białego oświetlenia LED ma jakość wyraźnie zbliżoną do naturalnego światła słonecznego. Pracownicy produkcji nie tylko postrzegają to światło jako jaśniejsze, ale również traktują je jako impuls do osiągnięcia optymalnego poziomu energii.